Tegoroczna edycja konkursu Shell Eco-Marathon ponownie odbędzie się w Rotterdamie. W dniach 15 – 19 maja. Studenci z całej Europy będą bili rekordy wydajności zużycia paliwa w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. W zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie pojazdach, wykorzystują zarówno konwencjonalne źródła energii, takie jak benzyna, olej napędowy, etanol i GTL, jak i alternatywne, m.in. wodór i prąd. W 2012 roku ulice holenderskiego miasta Rotterdam zmieniły się w tor wyścigowy, na którym zmagania obserwowało ponad 40.000 osób.

Więcej … Shell Eco-Marathon 2013  

Nissan e-NV200Nissan i AVIS Denmark podpisały kontrakt na utworzenie największej floty samochodów elektrycznych Nissana w Europie.  Powstanie ona po zrealizowaniu nowego zamówienia AVIS na 401 vanów Nissan e-NV200 oraz 60 stuprocentowo elektrycznych Nissanów LEAF.

Więcej … Największy park samochodów elektrycznych w Europie  

Toyota PriusTrwa znakomita passa Toyoty Prius na światowych rynkach. Pierwszy w historii seryjnie produkowany samochód hybrydowy w szybkim tempie zdobywa popularność w różnych regionach świata. Więcej … Sprzedaż Priusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 1 mln sztuk  

Elektryczna Kia Ray EV

Kia Ray EVPierwszym produkcyjnym pojazdem elektrycznym marki Kia był zaprezentowany w grudniu 2011 roku Kia Ray EV (Electric Vehicle) − zero-emisyjny samochód miejski o dynamicznych osiągach i zasięgu do 139 km z pojedynczego naładowania akumulatorów.

Prezentowana podczas Salonu Samochodowego w Paryżu 2012 3,6-metrowa Kia Ray EV zaprojektowana została na potrzeby wyłącznie koreańskiego rynku. Samochód posiada napęd na koła przednie i wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 50 kW, zasilany baterią polimerowych akumulatorów litowo-jonowych o pojemności 16,4 kWh. Są one zabudowane pod podłogą i tylną kanapą pojazdu, a ich żywotność przewidziana jest na 10 lat.

Mimo wyższej masy własnej niż wersja o napędzie spalinowym, osiągi samochodu Ray EV są całkowicie akceptowalne dzięki rozwijanemu przez silnik elektryczny momentowi obrotowemu 167 Nm (+77% w stosunku do wersji poprzedniej). EV przyspiesza szybciej niż wersja benzynowa (0-100 km/h w ciągu 15,9 sek.), a jego prędkość maksymalna wynosi 130 km/h. Czas ładowania akumulatorów ze zwykłej sieci domowej 220 V wynosi 6 godzin, a z gniazda szybkiego ładowania − zaledwie 25 minut.

Zestaw wskaźników na desce rozdzielczej Ray EV obejmuje pierwszy w samochodzie tego typu system precyzyjnej nawigacji, pokazujący punkty normalnego i szybkiego ładowania znajdujące się w aktualnym zasięgu jazdy. Kierowca ma do wyboru dwa tryby pracy automatycznej skrzyni przekładniowej w zakresie Drive: „E” (‘eco’) zmniejszający zużycie prądu by wydłużyć zasięg jazdy oraz „B” (‘brake’) nastawiony na maksymalny odzysk energii m.in. podczas zjazdów z pagórków lub wzniesień.

 

Kia Ray EV to samochód rzeczywiście innowacyjny. Jego serce − silnik elektryczny osiąga 93% sprawności energetycznej, co jest wynikiem najlepszym w tym segmencie pojazdów. Nowatorska konstrukcja akumulatorów pozwala obniżyć ich masę o 13% przy wzroście gęstości energetycznej o 15% w stosunku do systemów proponowanych przez konkurencję.

Kia Ray EV wyposażona jest także w nowe rozwiązanie odzysku energii podczas hamowania (regenarative braking system) wykorzystujący napędzany silnikiem elektrycznym aktywny siłownik hydrauliczny, który wytwarzając stałe ciśnienie w układzie hamulcowym umożliwia niezależnie od okoliczności − operowanie pedałem hamulca ze stałą siłą. Nad bezpieczeństwem pasażerów samochodu Ray EV czuwa sześć poduszek powietrznych oraz standardowe systemy elektroniczne − dynamicznej kontroli toru jazdy VDC (Vehicle Dynamics Control) oraz HAC (Hill Assist Control), zapobiegający staczaniu się pojazdu podczas ruszania na wzniesieniu.

W roku 2012 Kia planuje produkcję serii 2500 elektrycznych samochodów Ray EV, z których większość ma trafić do koreańskich agend rządowych oraz instytucji użyteczności publicznej. Będzie to kontynuacja długoterminowego programu badawczo-rozwojowego, którego celem jest udostępnienie odbiorcom światowym przyjaznych środowisku naturalnemu środków transportu drogowego w okresie najbliższych dziesięciu lat. 

 

Dane techniczne

 

WYMIARY

Długość 3593 mm Szerokość 1595 mm

Wysokość 1700 mm Rozstaw osi 2520 mm

Masa własna 1185 kg

 

NAPĘD

Silnik elektryczny 50 kW

Moc maksymalna 68 KM Moment maksymalny 167 Nm

 

ZASILANIE

Napięcie/ rodzaj 330V, akumulatory polimerowe litowo-jonowe

Pojemność 16,4 kWh

Czas ładowania 360 minut (w cyklu normalnym) lub 25 minut (w cyklu przyspieszonym)

 

OSIĄGI

Przyspieszenie

0-100 km/h 15,9 sekundy

Prędkość maksymalna 130 km/h

Zasięg maksymalny 139 km

 

Wieloletnie wysiłki pozwoliły Renault ponownie zająć pod koniec 2008 roku miejsce wśród trzech producentów mogących się poszczycić najniższą emisją CO2. 60% samochodów sprzedanychw Europie przez Grupę (Renault i Dacia) w 2008 roku stanowiły auta emitujące poniżej 140 g CO2/km (w porównaniu do 48% w 2007 roku). 20% samochodów sprzedawanych obecnie przez Grupę w  Europie, emituje poniżej 120 g CO2/km.Jednocześnie Renault kontynuuje realizację strategii zdecydowanego zmniejszenia emisji CO2 i prowadzi prace nad samochodem elektrycznym.
Renault prezentuje podzespoły mechaniczne przystosowane do nowych oczekiwań klientów.
 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości