W corocznym Superteście Ekonomii, organizowanym przez Stowarzyszenie Auto Klub Dziennikarzy Polskich, Škoda Octavia GreenLine II generacji okazała się najlepsza z wynikiem spalania 1,89 l/100 km.

Więcej … Octavia GreenLine II spaliła 1,89 l/100 km w corocznym Superteście Ekonomii  

Honda zaprezentowała mały pojazd elektryczny służący do dojazdów do pracy na krótkich dystansach. Został on opracowany z uwzględnieniem wytycznych dotyczących pojazdów pozycjonowanych w kategorii mobilnych produktów klasy mikro, wg których pojazdy elektryczne powinny ważyć poniżej 400 kg z wyłączeniem akumulatora a generowana moc nie powinna przekraczać 15 kW. Więcej … Honda prezentuje elektryczny pojazd klasy mikro  

Toyota Prius+W 2013 roku na polskim rynku zadebiutuje model Toyota Prius+. To 7-osobowy mini-van wyposażony w pełni hybrydowy napęd, oparty na najpopularniejszym samochodzie hybrydowym koncernu. Więcej … Toyota Prius+ wchodzi na polski rynek  

Coraz więcej Polaków jeździ ekonomicznie

paliwo Shell FuelSave 95Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Shell Polska, wynika, że ponad połowa kierowców podejmuje działania ograniczające koszty związane ze zużyciem paliwa.

Shell, chcąc wesprzeć kierowców, wiosną tego roku wprowadził na rynek nowe ekonomiczne paliwa zaprojektowane, aby pomóc kierowcom zaoszczędzić paliwo bez dodatkowych kosztów.

Polscy kierowcy wykazują pozytywne nastawienie do ekonomicznej jazdy wiedząc, że prowadzi to do ograniczenia wydatków na paliwo – wykazało pogłębione badanie Shell. Ponad połowa ankietowanych przyznaje się, że świadomie podejmuje działania na rzecz ograniczenia kosztów paliwa, w tym stosowanie elementów ekonomicznej jazdy. Niemniej, wśród naszych rodaków istnieje grupa 34% przekonanych o niemożności uzyskania oszczędności poprzez samą zmianę nawyków za kierownicą i jeszcze większa grupa (niemal 3/4 kierowców) przekładająca potrzebę korzystania z auta nad koszt jego eksploatacji.

Nieekonomiczne zachowania za kierownicą

Badania wykazały, że jedynie dwóch na pięciu Europejczyków stara się utrzymać auto na najwyższym biegu. Również w Polsce ta zasada ekonomicznej jazdy jest najmniej popularną wśród kierowców. Niewiele ponad połowa użytkowników polskich dróg zmienia bieg przy możliwie najniższych obrotach.

Nieznanym sposobem na ekonomiczną jazdę jest również utrzymanie odpowiedniej prędkości. Świadomych najbardziej efektywnej prędkości (90 km/h) jest jedynie 1/3 kierowców w Europie, a w Polsce niewiele ponad połowa ankietowanych.

Co ciekawe, w kraju wciąż możemy spotkać się z teorią, że ekonomiczna jazda to wolna jazda. Zniechęca to do stosowania efektywnych zasad aż 34% badanych.

Dodatkowo, z przeprowadzonej przez Shell ankiety wynika, że najmniej popularnymi sposobami na oszczędność paliwa są niezmiennie: dbałość o niezabieranie zbędnego bagażu (27%) i korzystanie z tempomatu (20%).

Wśród polskich kierowców posiadających w samochodzie klimatyzację dominuje postawa ograniczania korzystania z niej i włączania tylko wtedy, kiedy to konieczne. Podobnie jak w Europie wskaźnik ten jest w Polsce na przeciętnym poziomie (Europa 50%, Polska 61%). Zwyczaj nie korzystania z klimatyzacji jest charakterystyczny dla starszych kierowców, generalnie zwracających uwagę na oszczędzanie.

Młodsi częściej mają zwyczaj stałego korzystania z wygodnych rozwiązań, jakie oferuje auto.

"Shell ma ponad 100 lat doświadczenia w pomaganiu kierowcom z całego świata w efektywnym wykorzystaniu paliwa. Również najnowsze, standardowe cenowo paliwo Shell FuelSave 95 i Shell FuelSave Diesel zostało zaprojektowane, by pomóc kierowcom zaoszczędzić paliwo bez dodatkowych kosztów. Wierzymy, że konsumenci, korzystając z naszych paliw oraz dokonując kilku prostych zmian w nawykach jazdy, zrozumieją, że oszczędzać może każdy - mówi Anna Kruszko, dyrektor działu stacji paliw Shell Polska.

Zgodnie z najnowszymi analizami JATO Dynamics, wiodącego dostawcy informacji o światowej branży motoryzacyjnej, średni poziom emisji CO2 dla samochodów fabrycznie nowych w Europie spadł z 140,9 g/km w roku 2010 - do 136,1 g/km w roku ubiegłym. 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość