Już po raz 30. rozegrano Economy Run, w którym samochody marki Skoda stanęły do rywalizacji o najniższy poziom zużycia paliwa. Zwycięzcami zostali Marek Tribula i Martin Kadlec, prowadzący Skodę Fabia 1.2 HTP, która średnio spalała jedynie 2,78 litra paliwa na 100 km.

Więcej … Skoda Economy Run: zwycięska Fabia zużywa zaledwie 2,78 l/100 km  

Kia Ray EVPierwszym produkcyjnym pojazdem elektrycznym marki Kia był zaprezentowany w grudniu 2011 roku Kia Ray EV (Electric Vehicle) − zero-emisyjny samochód miejski o dynamicznych osiągach i zasięgu do 139 km z pojedynczego naładowania akumulatorów. Więcej … Elektryczna Kia Ray EV  

Toyota Prius+W 2013 roku na polskim rynku zadebiutuje model Toyota Prius+. To 7-osobowy mini-van wyposażony w pełni hybrydowy napęd, oparty na najpopularniejszym samochodzie hybrydowym koncernu. Więcej … Toyota Prius+ wchodzi na polski rynek  

Toyota Prius+ wchodzi na polski rynek

Toyota Prius+W 2013 roku na polskim rynku zadebiutuje model Toyota Prius+. To 7-osobowy mini-van wyposażony w pełni hybrydowy napęd, oparty na najpopularniejszym samochodzie hybrydowym koncernu.
Prius+ będzie piątym modelem Toyoty z napędem hybrydowym dostępnym w Polsce i pierwszym w Europie samochodem łączącym przestrzeń i wszechstronność 7-miejscowego nadwozia z zaletami napędu hybrydowego.
Toyota Prius+
Prius+ to całkowicie nowy projekt Toyoty. Zachowuje jednak wiele cech wspólnych ze znanym od 2009 roku Priusem trzeciej generacji. Opływowe linie nadwozia przypominają charakterystyczną klinowatą bryłę Priusa, zapewniając modelowi Prius+ współczynnik oporu powietrza Cd 0,28.

Pod kątem aerodynamiki opracowano zarówno trapezoidalny przód z ostro zarysowanymi reflektorami i minimalizującymi zawirowania narożnikami, jak i tył ze spojlerem dachowym, umieszczonym nad otwieranymi ku górze, szerokimi drzwiami bagażnika.
Toyota Prius+
Model Prius+ zadebiutuje na polskim rynku w 2013 roku. Cena startowa za kompletnie wyposażony samochód będzie wynosiła 129 000 zł. Zamówienia można składać od września.

Siedmioosobowe wnętrze i obszerny bagażnik
Jak sama nazwa wskazuje, Prius+ wyróżnia się przestronnością wnętrza. Jest o 155 mm dłuższy, o 30 mm szerszy i o 85 mm wyższy od Priusa III. Przy rozstawie osi zwiększonym o 80 mm, wewnątrz kabiny umieszczono trzy rzędy pełnowymiarowych foteli. Dzięki większej długości nadwozia i rozstawowi osi tylne drzwi otrzymały większy rozmiar, przez co zajmowanie miejsca na tylnych rzędach foteli lub mocowanie fotelika dziecięcego wewnątrz auta jest bardzo wygodne.
Toyota Prius+
Zaprojektowane od podstaw wnętrze łączy wygodę z estetyką. Wrażenie przestronności podkreśla logicznie zaprojektowana tablica przyrządów i uporządkowana centralna konsola oraz panoramiczne okno dachowe. Jest ono wykonane ze specjalnego tworzywa. Dzięki temu przy masie mniejszej o 40% wyróżnia się lepszymi niż dotąd własnościami cieplnymi. Okno dachowe wyposażone jest w roletę, która zamyka się samoczynnie po zamknięciu samochodu, chroniąc wnętrze przed przegrzaniem podczas postoju w upalne dni.

Drugi rząd siedzeń tworzą trzy oddzielne fotele ze składanymi oparciami. Oparcie kanapy trzeciego rzędu składa się w stosunku 50:50. Dzięki umieszczeniu kolejnych rzędów foteli o 45 mm wyżej w stosunku do poprzednich, pasażerowie mają doskonałą widoczność do przodu, a jednocześnie odpowiednią ilość miejsca dla nóg i nad głowami.

Nawet przy komplecie pasażerów na bagaże wciąż pozostaje przestrzeń o pojemności 200 litrów. Po złożeniu tylnego rzędu foteli przestrzeń bagażowa rośnie do 505 litrów. Drzwi bagażnika mają 1105 mm szerokości (aż o 95 mm więcej niż w standardowym Priusie), co ogromnie ułatwia załadunek i wyładunek bagaży.
Toyota Prius+
Możliwość zainstalowania trzeciego rzędu foteli uzyskano dzięki zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych umieszczonych wewnątrz centralnej konsoli między przednimi fotelami.

Najbardziej efektywny napęd hybrydowy
Prius+ wykorzystuje jednostkę napędową Toyota Hybrid Synergy Drive najnowszej generacji, z pracującym w cyklu Atkinsona silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 litra i mocy 73 kW oraz silnikami elektrycznymi o mocy 60 kW.

Całkowita moc układu to 136 KM, dzięki czemu Prius+ przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11,8 s i osiąga prędkość maksymalną 170 km/h. Przy znakomitej aerodynamice i niewielkiej masie pojazdu w pełni hybrydowy napęd daje według danych fabrycznych zużycie paliwa na poziomie średnio 4,3 l na 100 km (emisja CO2 to jedynie 99 g/km).

W porównaniu do "zwykłej" wersji Priusa zmienione zostały przełożenia Priusa+, dzięki czemu mini van o większym nadwoziu i masie zachowuje osiągi modelu kompaktowego.
Toyota Prius+
Tak jak standardowy Prius, tak i Prius+ pozwala przełączyć napęd ręcznie w jeden z trzech trybów: całkowicie elektryczny EV z zasięgiem do 2 km, ekonomiczny ECO i dynamiczny Power. Standardowym elementem układu hybrydowego jest automatyczna skrzynia biegów.

Kompletnie wyposażony i multimedialny
Do wyposażenia standardowego (Luna) Priusa+ należy 7 poduszek powietrznych w tym kolanowa kierowcy, felgi aluminiowe, system bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, kamera cofania, czujnik deszczu, czy klimatyzacja automatyczna. Wśród wyposażenia opcjonalnego (wersje Sol, Prestige) znajduje się wyświetlacz projekcyjny Head-up Display (HUD), reflektory LED, aktywny tempomat Adaptive Cruise Control, aktywny system bezpieczeństwa Pre-Crash Safety System czy najwyższej jakości system audio JBL.

Podobnie jak inne wersje nowej generacji Priusa, Prius+ oferowany jest z zaawansowanymi systemami multimedialnymi i nawigacyjnymi wyposażonymi w ekrany dotykowe (standardowy Toyota Touch, zaawansowany Toyota Touch & Go Plus oraz najbardziej rozbudowany Toyota Touch Pro).

Patrick Bellec złożył zamówienie na dziesięć samochodów Renault ZOE podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego. Mają one służyć jako samochody służbowe dla pracowników sklepu. 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości