Elektryczny autobus Solaris Urbino 12 electric otrzymał medal na Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach jako najlepszy produkt w kategorii autobusy. Więcej … Elektryczny autobus Solaris zdobywa medal  

Elektryczny Peugeot PartnerFrancuski producent zapowiedział wprowadzenie elektrycznej wersji dostawczego Partnera, którywejdzie do sprzedażyw drugim kwartaleprzyszłego roku. AIRPORT TAXI NIAGARA FALLS NY buffalo airport taxi niagara falls ny taxi toronto hamilton ontario

Więcej … Peugeot Partner w wersji elektrycznej  

Toyota Yaris HybridHybrydowa wersja miejskiej Toyoty Yaris w szybkim tempie zdobyła sobie uznanie polskich kierowców. Od debiutu w czerwcu br., polscy klienci zamówili już 292 sztuki Yarisa Hybrid. Więcej … Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku  

Dacia - rozwiązania w zakresie ochrony środowiska

Dacia eco2Znak Renault eco2 został wprowadzony w 2007 roku. Nieco później znak Dacia eco2 odzwierciedlał efekty polityki ochrony środowiska grupy Renault-Dacia, prowadzonej w odniesieniu do całego cyklu życia produktów i opierał się wówczas na 3 kryteriach.

PRODUKCJA: produkcja w zakładzie posiadającym certyfikat ISO 14001,

EKSPLOATACJA: emisja CO2 na poziomie poniżej 140 g/km,

RECYKLING: 5% masy tworzyw sztucznych wykorzystanych w konstrukcji pojazdu jest wyprodukowanych z tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku.

 

Te trzy kryteria nie były jedynymi kryteriami uwzględnianymi w ekologicznym podejściu do projektowania samochodów. Polityka ochrony środowiska opiera się bowiem na zmniejszeniu niekorzystnego oddziaływania na środowisko na wszystkich etapach cyklu życia produktu: produkcji, dystrybucji, eksploatacji i recyklingu.

 

Dacia postanowiła zaostrzyć kryteria przyznawania znaku eco2. Samochody osobowe marki Dacia będą mogły otrzymać znak Dacia eco2 wyłącznie jeśli będą emitowały poniżej 120 g CO2 / km, a ilość zastosowanych w nich tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu będzie wynosić ponad 7 % łącznej masy wszystkich tworzyw sztucznych.

 

Modele Logan, Logan MCV i Sandero z silnikami 1.5 dCi 75 i 90 oraz Sandero, Logan MCV i Duster z silnikami biopaliwowymi E85 oznaczone są aktualnie znakiem Dacia eco2:

 

Nowe ekonomiczne i ekologiczne silniki montowane w modelach Dacii, oferowanych na wybranych rynkach europejskich.

 

Dacia poszerza swoją ofertę ekonomicznych i ekologicznych silników, przewidywanych do wprowadzenia sukcesywnie i zależnie od rynku / kraju.

W ramach swojej strategii ochrony środowiska, Dacia oferuje klientom modele napędzane alternatywnymi paliwami, LPG i bioetanolem, jak również nową benzynową jednostkę napędową o małej pojemności skokowej.

Dostępne w Europie w roku 2009: - Sandero 1.4 GPL, Logan 1.4 GPL i Logan MCV 1.6 GPL (w Polsce i w Krajach Bałtyckich przewidywane wprowadzenie w 2010 r.)

Sandero 1.6 E85 (w Polsce i w Krajach Bałtyckich przewidywane wprowadzenie na początku 2010)

Sandero 1.2 16V i Logan 1.2 16V (w Polsce i w Krajach Bałtyckich aktualnie niedostępny) SILNIKI 1.4 GPL (75 KM) i 1.6 GPL (90 KM) Paliwo LPG 1. paliwo ekologiczne:

- do 12% niższa emisja CO2 w porównaniu do silnika benzynowego

- praktycznie zerowa emisja zanieczyszczeń (NOx, cząstki stałe) 2. paliwo ekonomiczne:

- jego cena detaliczna na stacji benzynowej jest bardzo konkurencyjna

- objęte jest korzystnymi stawkami opodatkowania w wielu krajach Europy (Francja, Włochy, Irlandia, Portugalia, Niemcy, itp.) 3. paliwo łatwo dostępne:

- 32 000 stacji oferujących LPG w Europie Samochód napędzany LPG

- samochód cichy (o 60% mniej hałaśliwy od silnika wysokoprężnego)

- samochód dwupaliwowy na benzynę / gaz (kierowca przełącza zasilanie z benzyny na gaz za pomocą zwykłego przełącznika), wyróżniający się bardzo dużym zasięgiem. Sandero 1.4 LPG: możliwość pokonania blisko 1 200 km na pełnym baku benzyny i pełnym zbiorniku gazu.

- samochód bezpieczny: europejskie normy bezpieczeństwa są bardzo rygorystyczne.

Zbiornik (ze stali i materiałów kompozytowych) jest bardzo wytrzymały i wyposażony w 5 układów bezpieczeństwa: zawór zwrotny, ogranicznik napełniania do 80% pojemności, ogranicznik przepływu, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa. - samochód łatwy w obsłudze: częstotliwość przeglądów identyczna jak w przypadku pojazdów z silnikami benzynowymi (co 30 000 km lub co 2 lata) z kontrolą elementów bezpieczeństwa zbiornika GPL i odwadnianiem reduktora.

 

  1.6 E85 BIOETANOL (90 KM)* Bioetanol E85 1. paliwo ekolgiczne: · odnawialne i zróżnicowane źródło energii, umożliwiające ograniczenie uzależnienia energetycznego od paliw kopalnych · do 70% niższa emisja CO2 w porównaniu do pojazdów w 100% benzynowych, liczona w cyklu „well to wheel” (czyli od jego wytworzenia, łącznie z okresem wzrostu rośliny, poprzez transport lub dystrybucję, aż do wykorzystania w pojeździe) Sandero 1.6 E85: emisja CO2 na poziomie 130 g/km liczona w cyklu „well to wheel” (od szybu wiertniczego do koła) w przypadku stosowania paliwa E85 uzyskiwanego ze zbóż i buraków we Francji lub 60 g/km w przypadku stosowania paliwa E85 uzyskiwanego z trzciny cukrowej, dostępnego w Szwecji. 2. paliwo ekonomiczne: · jego cena na stacji benzynowej jest bardzo konkurencyjna · objęte jest korzystnymi stawkami opodatkowania (we Francji, Szwecji, Republice Czeskiej, itp.)

  Silnik 1.6 E85 ** - silnik elastyczny, mogący pracować równie dobrze na bioetanolu E85 i na benzynie - silnik solidny i niezawodny: · silnik, w którym wykorzystane zostało bogate doświadczenie Renault w tej dziedzinie: Renault produkuje i sprzedaje w Brazylii silniki Flex Fuel napędzane etanolem E100 juz od 2004 r. · specyficzne elementy silnika: bardzo odporne na wysokie temperatury, chłodzone sodem zawory, głowica ze zoptymalizowanym układem chłodzenia, tłoki chłodzone strumieniem oleju - silnik zapewniający prawdziwą przyjemność jazdy, również na niskich obrotach, o osiągach identycznych jak w przypadku silnika benzynowego

  1.6 1.2 16V (75 KM)* - silnik ekologiczny: 139g CO2/km w przypadku Sandero 1.2 16V i Logana 1.2 16V - silnik ekonomiczny: · zużycie paliwa ograniczone do 5,9 l/100 km (w cyklu mieszanym) · wolne obroty na poziomie 650 obr./min zamiast 750 obr/min, pozwalające na obniżenie zużycia paliwa o 2 do 3% przy jeździe po mieście. Jest to pierwszy silnik Renault mogący pracować na tak niskich wolnych obrotach. - silnik łatwy w obsłudze: częstotliwość przeglądów co 30 000km lub co 2 lata.

   

  * silnik aktualnie niedostępny w Polsce i w Krajach Bałtyckich

  ** silnik, którego wprowadzenie do sprzedaży w Polsce i w Krajach Bałtyckich w gamie Logana MCV i Sandero przewidywane jest na początek 2010 roku

  żródło:dacia.pl

  Już po raz drugi polskie gwiazdy sceny i ekranu zmierzyły się za kierownicami najnowszej generacji hybrydowych Priusów o miano najbardziej ekonomicznego kierowcy w „Toyota Eco-Challenge”.

   

  GOŚCIMY

  Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości