Nowy Fiat Panda z silnikiem 1,3 Mjtd o mocy 75 KM, pokonując konkurencję, zdecydowanie wygrał IX edycję Supertestu Ekonomii zorganizowanego pod patronatem Auto Klubu Dziennikarzy Polskich. Więcej … Nowa Panda zwycięża w IX edycji Supertestu Ekonomii  

Mitsubishi i-MiEV EvolutionPodczas słynnego wyścigu Pikes Peak, debiutujący w tegorocznym górskim wyścigu 2012 Pikes Peak International Hill Climb elektryczny pojazd Mitsubishi i-MiEV Evolution odniósł ogromny sukces zajmując drugie miejsce w kategorii pojazdów elektrycznych.

Więcej … Sukces Mitsubishi i-MiEV Evolution na Pikes Peak  

hybrydowy Pirus15 lat temu Toyota zaprezentowała projekt G21, który był pierwszym ekologicznym pojazdem o pełnej funkcjonalności i wygodzie jazdy, typowej dla samochodów osobowych.

Więcej … 15 lat hybrydowej Toyoty Prius  

Honda prezentuje elektryczny pojazd klasy mikro

Honda zaprezentowała mały pojazd elektryczny służący do dojazdów do pracy na krótkich dystansach. Został on opracowany z uwzględnieniem wytycznych dotyczących pojazdów pozycjonowanych w kategorii mobilnych produktów klasy mikro, wg których pojazdy elektryczne powinny ważyć poniżej 400 kg z wyłączeniem akumulatora a generowana moc nie powinna przekraczać 15 kW.   

Testy nowego pojazdu rozpoczną się w przyszłym roku w Japonii. Pomogą one zweryfikować potencjał takiego pojazdu w różnych sytuacjach, obejmujących wykorzystanie go w codziennej eksploatacji na krótkich dystansach - podczas dojazdów do pracy, jako środka transportu dla rodzin z małymi dziećmi, jako pojazdu dla osób starszych, a także w usługach związanych z doręczaniem przesyłek oraz w programach współdzielenia pojazdów (car sharing).

 

Prototyp Hondy, będący rozwinięciem konceptu Micro Commuter Concept zaprezentowanego w 2011 roku podczas Tokyo Motor Show, zawiera specjalną kabinę zabudowaną w nadwoziu typu mikro, w której zmieści się jeden kierowca wraz z dwojgiem dzieci a po wymianie tylnego siedzenia pojazdem może podróżować jeden kierowca i jeden dorosły pasażer.

Wykorzystanie platformy typu Variable Design Platform umożliwiło umieszczenie akumulatora, silnika i jednostki sterującej pod podłogą w tylnej części pojazdu, co pozwoliło na skoncentrowanie elementów układu napędowego na niewielkiej przestrzeni. To z kolei ułatwiło zaprojektowanie i wyprodukowanie nadwozia i wnętrza, które sprosta zróżnicowanym potrzebom klientów.

Kolejną cechą pojazdu opracowanego przez Hondę jest możliwość użycia należącego do klienta urządzenia typu tablet, jako wyświetlacza poszczególnych funkcji pokładowych - prędkościomierza, nawigacji satelitarnej i systemu audio czy obrazu przekazywanego przez kamerę cofania. Możliwe jest też ładowanie baterii tabletu z wykorzystaniem ogniw słonecznych zamontowanych na dachu pojazdu. Co więcej, Honda kontynuuje prace nad pokładowymi ogniwami słonecznymi, które wygenerują dodatkową energię służącą do napędu.

Poprzez współpracę z systemem Honda Smart Home (HSH), którego testy już się rozpoczęły w mieście Saitama, w Japonii, Honda planuje również zweryfikować efekt redukcji emisji CO2 wynikający z optymalnego wykorzystania energii w codziennym życiu oraz zalet, jakie daje klientom korzystanie z pojazdu elektrycznego w charakterze domowego akumulatora.

W celu zaoferowania społeczeństwu produktów mobilnych nowej generacji, które zwiększają radość z jazdy przy jednoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko, Honda będzie kontynuowała prace badawczo-rozwojowe nad rozwiązaniami technicznymi i produktami tego typu.

Specyfikacja modelu Micro Commuter Prototype

  • Wymiary zewnętrzne (długość × szerokość × wysokość) 2,500 × 1,250 × 1,445 (mm)
  • Prędkość maksymalna 80 km/h
  • Maksymalny zasięg Około 60 km
  • Czas ładowania Poniżej 3 godzin
  • Typ akumulatora Litowo-jonowy
  • Moc maksymalna 15 kW

Ważna jest każda kropla. Zapotrzebowanie świata na wodę podwaja się co 21 lat, szacuje Bank Światowy. Tymczasem na Ziemi znajduje się mniej więcej tyle samo wody, ile było jej w czasie tworzenia się planety. 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości