Wieloletnie wysiłki pozwoliły Renault ponownie zająć pod koniec 2008 roku miejsce wśród trzech producentów mogących się poszczycić najniższą emisją CO2. 60% samochodów sprzedanychw Europie przez Grupę (Renault i Dacia) w 2008 roku stanowiły auta emitujące poniżej 140 g CO2/km (w porównaniu do 48% w 2007 roku). 20% samochodów sprzedawanych obecnie przez Grupę w  Europie, emituje poniżej 120 g CO2/km.Jednocześnie Renault kontynuuje realizację strategii zdecydowanego zmniejszenia emisji CO2 i prowadzi prace nad samochodem elektrycznym.
Renault prezentuje podzespoły mechaniczne przystosowane do nowych oczekiwań klientów.
Więcej … Renault dąży do zerowej emisji CO2  

Mitsubishi i-MiEV EvolutionPodczas słynnego wyścigu Pikes Peak, debiutujący w tegorocznym górskim wyścigu 2012 Pikes Peak International Hill Climb elektryczny pojazd Mitsubishi i-MiEV Evolution odniósł ogromny sukces zajmując drugie miejsce w kategorii pojazdów elektrycznych.

Więcej … Sukces Mitsubishi i-MiEV Evolution na Pikes Peak  

hybrydowy Pirus15 lat temu Toyota zaprezentowała projekt G21, który był pierwszym ekologicznym pojazdem o pełnej funkcjonalności i wygodzie jazdy, typowej dla samochodów osobowych.

Więcej … 15 lat hybrydowej Toyoty Prius  

Fiat Panda wybrany eko autem roku 2013

Fiat Panda Natural PowerPokonując pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym Fiat Panda Natural Power został wybrany ekologicznym samochodem roku 2013 w Szwajcarii (Das grunste Auto der Schweiz). To prestiżowe wyróżnienie, sponsorowane przez magazyn Schweizer Illustrierte, wręczone zostało przedstawicielom firmy Fiat podczas gali w Umweltarena/Spreitenbach, wiodącym szwajcarskim ośrodku dydaktyczno-wystawowym technologii, które promują poszanowanie środowiska naturalnego.

Panda Natural Power to samochód osobowy zasilany gazem (metan), turbodoładowany silnik dwucylindrowy o mocy 80 KM. Ta niewielka, lecz dynamiczna jednostka napędowa charakteryzuje się wysoką mocą i pokaźnym momentem obrotowym, łącząc małe zużycie paliwa z „frajdą za kółkiem".

Efektem poszerzenia rozstawu kół nowej Pandy oraz usztywnienia i specjalnej kalibracji belki skrętnej tylnego zawieszenia dla wersji "metanowej" jest nie tylko poprawa własności jezdnych i komfortu, ale także bezpieczeństwa i przyjemności z jazdy Pandą Natural Power w stosunku do poprzednika.

Nowy 80-konny Fiat Panda 0.9 TwinAir Natural Power wyróżnia się obniżonym poziomem emisji CO2 (86 g/km) i niewielkim zużyciem paliwa: według danych fabrycznych jest to zaledwie 3,1 kg/100 km w cyklu mieszanym przy zasilaniu samym tylko metanem (dane homologacyjne).

W porównaniu z Pandą Classic 1.4 Natural Power zasięg wzrósł o niemal 10% nawet pomimo 30-proc. poprawy dynamiki osiągów. Dwa zbiorniki metanu znajdują się pod podłogą samochodu, dzięki czemu pojemność bagażnika nie uległa zmianie w porównaniu z wersją wysokoprężną i benzynową.

Równie ważny jest fakt, że oprócz możliwości wjazdu do miejsc o ograniczonym dostępie ze względów ekologicznych użytkownicy nowej Pandy na metan mogą korzystać także z parkingów podziemnych oraz promów.

Warte podkreślenie jest, że nowa Panda TwinAir Turbo Natural Power, podobnie jak wszystkie samochody marki Fiat na gaz ziemny lub na LPG, przystosowane są fabrycznie do spalania tych paliw (OEM), posiadają pełną gwarancję producenta. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii pozwala to utrzymać wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości i niezawodności eksploatacyjnej przy wyraźnym ograniczeniu kosztów użytkowania,

Wersja TwinAir Turbo Natural Power stanowi poszerzenie ekologicznej gamy Pandy, która zajmuje wiodące miejsce w najnowszych statystykach JATO (światowy lider na polu konsultingu i analiz w branży motoryzacyjnej). Z wartością średnią 118,2 g/km za rok 2011 (o 4,9 g/km mniej niż średnia w roku 2010) Fiat jest już po raz piąty z rzędu marką pojazdów o najniższym poziomie emisji CO2 wśród samochodów sprzedawanych w Europie w 2011 r.

Od roku 1997 liczba sprzedanych samochodów osobowych i użytkowych w gamie Fiat Natural Power osiąga już łącznie około 500 000 egzemplarzy.

Aby poprawiać jakość naszego życia i myśleć o przyszłych pokoleniach, koniecznością staje się zrównoważony rozwój miast łączący potrzeby społeczne, ochrony środowiska i gospodarcze. Zaangażowanie samych mieszkańców to najlepszy sposób na wdrażanie tej idei.

 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości