Zgodnie z najnowszymi analizami JATO Dynamics, wiodącego dostawcy informacji o światowej branży motoryzacyjnej, średni poziom emisji CO2 dla samochodów fabrycznie nowych w Europie spadł z 140,9 g/km w roku 2010 - do 136,1 g/km w roku ubiegłym. Więcej … FIAT liderem wśród producentów aut w rankingu niskiej emisji CO2.  

Chevrolet Spark EVMiejski Chevrolet z napędem elektrycznym swoją premierę miał na salonie samochodowym w Los Angeles. Europejskiej publiczności zostanie zaprezentowany podczas Salonu Samochodowego w Genewie a do sprzedaży na rynku europejskim wejdzie w 2014 roku.

Więcej … Elektryczny Chevrolet Spark EV będzie oferowany w Europie  

Toyota PriusTrwa znakomita passa Toyoty Prius na światowych rynkach. Pierwszy w historii seryjnie produkowany samochód hybrydowy w szybkim tempie zdobywa popularność w różnych regionach świata. Więcej … Sprzedaż Priusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 1 mln sztuk  

Fiat przedstawia nową wersję systemu eco:Drive dla gamy Natural Power

Fiat wprowadza nową wersję oprogramowania eco:Drive przeznaczonego do gamy samochodów Natural Power z podwójnym zasilaniem: benzyna/metan. Oprogramowanie, opracowane we współpracy z koncernem energetycznym Eni, pozwoli użytkownikom Fiat Natural Power wyposażonych w system Blue&MeTM do oszacowania korzyści ekonomicznych i ekologicznych związanych z wykorzystaniem metanu jako paliwa zasilającego ich samochód.

 

Przechodząc do szczegółów, aplikacja będzie posiadała sekcję przeznaczoną do analizy danych dotyczących przejazdów przy zasilaniu metanem: przebieg, zużycie gazu, koszty przejazdu. Wszystkie dane dotyczące zużycia paliwa zostaną porównane z danymi dotyczącymi analogicznego przejazdu przy zasilaniu benzyną, tak, aby w obiektywny i namacalny sposób zaprezentować uzyskane wymierne korzyści.

Darmowe i proste w obsłudze oprogramowanie eco:Drive będzie również dostępne dla wszystkich samochodów osobowych i dostawczych Natural Power wyposażonych w system Blue&MeTM Ta nowa wersja eco:Drive, do pobrania na www.fiat.com/ecoDrive , uzupełni szeroką gamę aplikacji w samochodach osobowych Fiata (500, 500C, Grande Punto, Punto Evo, Bravo, Croma, Qubo, Nowe Doblò) i w samochodach dostawczych Fiat Professional (Grande Punto Van, Punto Evo Van i Fiorino).

Przyjazne dla użytkownika i efektywne oprogramowanie eco:Drive odniosło natychmiastowy sukces, czego dowodem jest już ponad 100 tysięcy pobrań programu. Najważniejsze jest jednak to, że każdego dnia system używany jest przez ponad 35 tysięcy kierowców a na dedykowanej stronie interentowej zarejestrowano i przeanalizowano już 7 milionów przejazdów. Biorąc pod uwagę zaangażowanie kierowców, którzy zarejestrowali się w „eco:Ville", społeczności internetowej wszystkich „eko-kierowców" Fiata, możliwe jest oszacowanie całkowitej oszczędności w emisji CO2 na poziomie 2 700 ton.

Ponadto Fiat przedstawił ostatnio eco:Drive Fleet, wersję oprogramowania eco:Drive przeznaczoną dla flot, które będąc bardzo łatwym w użytkowaniu i poprzez bardziej efektywne zarządzanie parkiem samochodów, przynosi korzyści zarówno dla ekosystemu jak i dla biznesu. Innowacyjny system natychmiast znalazł uznanie u dużych firm, takich jak „Coca-Cola HBC Greece", która postanowiła wzbogacić swoją flotę pojazdami wyposażonymi w eco:Drive.

Należy zauważyć, że w ubiegłym roku oprogramowanie eco:Drive zostało laureatem wielu międzynarodowych nagród, wśród których m.in. "Best Digital Technology (Guardian Innovation Award 2009)," "Best Use of Innovative Technology" (Clio Awards 2009), "European Product Innovation Award" (Frost&Sullivan 2009), "Green Champion" (International Green Apple Awards 2009) oraz "Cyber Lions - Grand Prix" w Festiwalu Reklamy w Cannes 2009.

eco:Drive to aplikacja, która korzysta z interfejsu Blue&MeTM - najpopularniejszej pokładowej platformy telematycznej w Europie, zamontowanej już w ponad milionie samochodów - będącej owocem współpracy Fiat Group i MicrosoftTM. Uściślając, poprzez port systemu Blue& MeTM, zainstalowana na przenośnym nośniku pamięci (pendrive), aplikacja eco:Drive otrzymuje z centralki sterowania silnikiem parametry, które dotyczą m.in. zużycia paliwa. Zapisane dane zostają przeniesione do komputera właśnie za pomocą przenośnego nośnika pamięci a ich analizą zajmuje się specjalne oprogramowanie, pomagając kierowcy w optymalizacji zużycia paliwa i emisji spalin.

eco:Drive potwierdza zatem stałą uwagę, którą Fiat poświęca kwestii ochrony środowiska osiągając ewidentne rezultaty. Według analiz niezależnego instytutu Jato Dynamics, Fiat trzeci rok z rzędu okazał się marką najbardziej przyjazną dla środowiska wśród 10 marek sprzedających najwięcej samochodów w Europie, ze średnim poziomem emisji CO2 wynoszącym 127,8 g/km w porównaniu ze średnią rynku wynoszącą 145,8 g/km. Ten prymat wynika z silnego zaangażowania się Fiata na rzecz innowacji eko-technologicznych. Kluczowy wkład w ten wynik był również wniesiony przez nadzwyczajny wzrost zużycia metanu, najbardziej przyjaznego dla środowiska i najbardziej ekonomicznego paliwa dostępnego dziś na rynku. Dalekosiężny wybór, dokonany ponad dziesięć lat temu, który doprowadził Fiata do zdobycia pozycji europejskiego lidera w dziedzinie pojazdów z oryginalnie zainstalowanym zasilaniem metanem (CNG) z prawie 400 000 sztuk samochodów sprzedanych do tej pory. Ponadto, Fiat jest pierwszym i jedynym producentem oferującym w ekologicznej linii Natural Power szeroką gamę, 14 modeli samochodów osobowych i dostawczych, spełniając tym samym oczekiwania bardzo szerokiej grupy klientów.

Należy też pamiętać, że wszystkie najnowsze modele Fiata oferują, w gamie Euro5, osiągi charakteryzujące wyższe segmenty, wywierające mały wpływ na środowisko i zapewniające niskie koszty eksploatacji: od systemu Start&Stop do silników turbodiesel najnowszej generacji Multijet II, do technologii Multiair i jej najnowszego zastosowania. Niezwykły dwucylindrowy silnik Twin-Air, przedstawiony premierowo na ostatnim Salonie w Genewie: o mocy 85 KM i emisji CO2 w wysokości 95 g/km już teraz stanowi punkt odniesienia dla silników benzynowych. Wartości te mogą jeszcze zostać obniżone w przyszłych wersjach zasilanych metanem.

Ważna jest każda kropla. Zapotrzebowanie świata na wodę podwaja się co 21 lat, szacuje Bank Światowy. Tymczasem na Ziemi znajduje się mniej więcej tyle samo wody, ile było jej w czasie tworzenia się planety. 

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości